Starokatolický ekumenický cisterciácký klášter v Německu

08.06.2010 18:47

 

Víte, že v Německu existuje a působí starokatolický cisterciácký klášter, který je velmi ekumenický otevřený?

Jde o opatství sv. Severina.

Zde je na něho odkaz: www.abtei-st-severin.de/index.htm

 

Nejnovější aktuální dění v kláštře popisuje dopis pana opata br. Klause:

Opatství sv. Severína má nový domov
 
Konečně jsme tak daleko, haleluja! Máme nové místo pro klášter. Poté co jsme shlédli asi 100 objektů rozhodli jsme se pro bývalou školu pro rozhlasovou a radarovou službu v Eichwaldu u Kaufbeuerenu. Mohli jsme pro celý pozemek i s budovami získat smlouvu na 99 let, platící i pro dědice. U jiných objektů chybělo vždy něco existenčrě potřebného jako např. bohoslužebná místnost/kaple nebo pracovny pro produkci, zahrada či něvo jiného. Nyní jsme museli překonat několik překážek, kromě jiného stavební výbor města Kaubeuren, který musel přeměnu účelu bývalého vojenského pozemku na klášter s hospodářstvím schválit. Dne 16.3.2010 padlo konečné rozhodnutí, což jsme se nejdříve však dozvěděli z místních novin. Stalo se doposud něco jedinečného, že s tím všechny frakce bez námitek souhlasily.
Do konce května 2010 mají být ukončeny ty nejzákladnější stavební a renovační práce, takže se od června opět ujme pravidelný klášterní provoz na svém novém místě. Prosíme o pochopení, pokud nebude zpočátku všechno probíhat perfektně. Kvůli stěhovaní se na čas zastaví výroba některých našich vlastních produktů, takže budou jisté těžkosti s jejich dodáváním od dubna do července. Stojí před námi další zařizování (např. topení) a investiční nákupy (auto, pracovní stroje pro různé práce, zvláště v bylinkové zahradě), abych mohli zajistit bezproblémový chod a byli opět plně k dispozici pro duchovní správu, poradenství, bohoslužby, nauková zařízení, klášterní obchod, své bylinkové produkty, bylinkovou zahradu k prohlídkám a naše projekty pomoci.
Bohužel nemáme ještě na novém místě žádné skladiště pro naše projekty pomoci, takže jsou věci pro Pomoc Peru ještě uskladněny v jedné stodole ve vesnici Landau.
Nová budova (asi 1000 m2) na první pohled nepřipomíná klášter, opticky tu jsou naše možnosti omezeny, máme však přesto všechno věž vysokou 35 metrů, stále ještě zohyzděnou rozhlasovou anténou, ale již sníme o zvonech a věžní špičce. Nejdřívě uděláme pokus s křížem na střeše. Také působí poněkud martiálně dvě odstřelovací místa kanonů a stanoviště pro střelbu pistolemi. Zato ale máme 40 000 m2 pozemku s idylickými místy atd. Také je postaráno o několik pokojů pro hosty.
Slavnost zasvěcení nového klášterního místa se bude konet společně o letnicích 29. a 30.5.2010. Zveme všechny srdečně k zahajovací slavnosti.
Biskup Dr. Matthias Ring bude mít slavnostní bohoslužbu v sobotu 29.5.2010 ve 14.00 hodin. Hudebně bude tuto bohoslužbu doprovázet hudební spolek z Nového Jablonce. V sobotu a v neděli se bude konat letniční trh s uměleckými výrobky, rostlinami, květinami a prodejem bylinek, jakož i s dnem otevřených dveří kláštera.
Postaráno bude rovněž o kávu a koláče.
V neděli bude bohoslužba v 11.00 hodin a v 16.00 hodin bude otevřena výstava fotografií o naší "Pomoci Peru" a to jak v sobotu tak i v neděli.
Naše nová adresa zní:
Ökumenische Zisterzienser-Abtei St. Severin� Eichwald 5-7
87600 Kaufbeuren�
Tel. 08341/9 08 24 90�Fax 08341/9 08 39 69
https://www.abtei-st-severin.de - https://www.bildungswerk-st-severin.de

P. Klaus Schlapps OPR, opat s konventem